OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S vydaním „With Teeth“ v sebe Trent Reznor akoby znovuobjavil chuť venovať sa NINE INCH NAILS naplno a svoj podiel na tom mala aj stabilná zostava sprievodných hudobníkov známych mien. Napriek tomu bolo nemalým prekvapením oznámenie vydania nového albumu po pre NINE INCH NAILS mimoriadne krátkom časovom odstupe, a len niečo málo vyše pol roka od prvých informácii o Reznorovi pracujúcom na novinke. Ten si doposiaľ neraz aj z osobných dôvodov nechával medzi jednotlivými počinmi pomerne načas, čo väčšine jeho predchádzajúcich diel pomohlo patrične dospieť a odlíšiť sa.
„Year Zero“ je opäť výlučne Reznorovým autorským počinom, tradične sa s výnimkou Josha Freeseho, búchajúceho v úvodnej „Hyperpower“, postaral o všetky nástroje sám, pričom väčšina skladieb vznikala na jeho laptope počas prebiehajúceho turné. Oficiálne vydanie albumu predbehli zámerne zabúdané USB kľúče v šatniach kapely, na toaletách a rôznych iných priestoroch po zemeguli. V rámci tejto hry bolo spustených niekoľko fiktívnych webstránok s protivládnym obsahom a fanúšikov sa podarilo do vydania „Year Zero“ zamestnávať lúštením rôznych šifier a odkazov. Nový album tak uviedla originálna premyslená kampaň a do nebývalých rozmerov dotiahnutý varovný a nie lacný politický koncept.
Oproti gitarovému predchodcovi sa „Year Zero“ uberá smerom ďalej do mierne retrospektívnej elektroniky, rockovejšie poňatým starším výtvorom však konkuruje neraz drsnejšími a ostrými zvukmi, disharmonickými tónmi či zámerne chaotickou rytmikou. Prístupnejšie úvodné skladby predstavujú NINE INCH NAILS v tradičných a pestrých polohách, od piatej „Vessel“ zase súperia s Reznorovým rukopisom trochu netypické škŕkajúce vyhrávky. Miestami sa natíska podozrenie z vkusnej inšpirácie hip-hopom, niektorým rytmickým motívom a basovým linkám nemožno uprieť funkovú chytľavosť. Mimo prvého rockového singlu „Survivalism“ (podobne zborovo kričaný refrén skrýva aj „Meet Your Master“) púta pozornosť aj doslova tanečná „Capital G“. Zo spočiatku menej prístupných vecí zaujme „The Warning“ s akoby rozladenou basovou linkou, previazanou so zložitými arytmickými beatmi, alebo pre NINE INCH NAILS neodmysliteľný klavírny motív potulujúci sa v „The Greater Good“. Príjemná rekapitulácia Reznorových patentovaných postupov bude „The Great Destroyer“, začínajúca kombináciou melodických liniek, skreslených gitár a melodických veršov, aby sa v závere zvrtla na akýsi remix pozostávajúci z prekrývajúcich sa rytmických perkusií a efektov. Úlohu predčasného outra, zjemňujúceho doterajší priebeh albumu, berie na seba klavírna uvoľnenosť „Another Version Of Truth“, nasledovaná prístupnejšou „In This Twilight“ a šepkanou „Zero Sum“, opäť s efektným klavírnym podmazom.
Textovo ide v histórii NINE INCH NAILS o snáď najucelenejší a najhlbší koncept, držiaci album po všetkých stránkach pokope. „Year Zero“ napriek všetkým spočiatku odrádzajúcim škrípaniam, vďaka ktorým pôsobí ako remixovaná verzia iného albumu, skrýva pod povrchom ambiciózny počin, ktorého úspešnú realizáciu už od autora len málokto čakal. Po okamžite pôsobiacej priamočiarosti životom dýchajúceho „With Teeth“ je nevyhnutné pripraviť si uši na náročnejší a navrstvený počin. Mnohí nepochopia a mnohí vzdajú, ale zvyšok bude náležite odmenený.
„Shame on us / doomed from the start / may God have mercy / on our dirty little hearts / shame on us / for all we’ve done / and all we ever were / just zeroes and ones”
Nič nie je tak, ako sa na prvé počutie môže zdať. NINE INCH NAILS dokážu aj po rokoch prekvapiť, prísť s nečakaným a nepredvídateľným.
8 / 10
Trent Reznor
- spev, programovanie, nástroje
Josh Freese
- bicie (Hyperpower!)
Hesitation Marks (2013)
The Slip (2008)
Ghosts I-IV (2008)
Year Zero (2007)
Beside You In Time (DVD) (2007)
With Teeth (2005)
And All That Could Have Been (dvd+cd) (2002)
The Fragile (1999)
Closure (live) (1997)
The Downward Spiral (1994)
Fixed Ep (1992)
Broken Ep (1992)
Pretty Hate Machine (1989)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Interscope Records
Stopáž: 63:50
Produkce: Trent Reznor a Atticus Ross
Studio: rôzne
Alan Moulder: mix
sakra, me to nejak nesedi ;)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.